Kommenteeri

Kuidas me aastaga käivet 700% kasvatasime

Aasta lõpp on kokkuvõtete aeg ning peame rahuldustundega ütlema, et hoolimata maailma mastaabis üsna viletsast aastast on meil oma väikese Green Bitega õnnestunud küll päris palju toredaid asju korda saata. Turule sai toodud 8 uut toodet, oleme jõudnud pea kõigi suurte Eesti poodide lettidele ning ettevõtte kasvuprotsent ulatub seitsmesajani. Kuidas me seda tegime? Paneme kirja mõned tegurid, mida ise oma edu aluseks peame.

Hea ettevalmistus, tugevad tooted ning paindlikkus

Kui kõik algusest peale ausalt ära rääkida, siis meie ise olime valmis putukatest tehtud toiduga maailma vallutama juba paar aastat tagasi ning olime juba 2020 aasta lõpuks läbi katsetanud sadu retsepte nii kilgileibadele, batoonidele, energiapallidele, küpsisetaignale, porgandikoogile ja veel väga paljudele erinevatele toitudele. Ainus, mis meie entusiasmi kõrval puudu oli, oli Eesti seadusandlus, mis lihtsalt ei lubanud putukaid inimtoiduks müüa ning määruse vastu võtmine muudkui venis ja venis. Kuigi ootasime seaduse vastu võtmist väga ei istunud me  siiski passiivselt käed rüppes vaid meil oli olemas ka mitu back-up plaani:

1.       Tõime tervisetoidu turu tundma õppimiseks Hispaaniast maale EOS batoone ning smuutipalle, mis on meie valikus veel tänagi. Õppimise koht meile endale muidugi on see, et kui e-poes on müügil vaid mõned üsna tundmatud tooted, millel pealegi on turul väga palju tuntud konkurente, siis e-poe müügiga just rikkaks ei saa.

2.       Kui lähedal ei saa, siis vaata kaugemale. Kuna tooted olid valmis ja Eestis neid veel müüa ei saanud, siis otsustasime, et kuidagi ikka saab ning meie putukatoodete esimene müügikoht oli hoopis Amazon sellistes riikides, kus meie tooteid müüa tohtis. Just seetõttu on ka meie batoonide pakendite esiküljed inglisekeelsed. Amazonis müümine on terve omaette maailm ning meie tegevjuht Marge on praeguseks end selles vallas väga palju koolitanud. Kui käibenumbritest rääkida, siis Amazoni käive moodustab kogumüügist nii 30-50% aga fakt on see, et kui seal ise tublisti reklaami ei tee, siis tooted ka ei liigu.

3.       aasta alguses võeti siiski lõpuks ka Eestis vastu määrus, et putukaid inimtoiduks tarbida on lubatud ning võib küll julgelt öelda, et meie jaoks oli tegemist tõsise pidupäevaga!

Aasta jooksul oleme turule toonud päris palju uusi tooteid:

1.       3 erinevat supertoidubatooni Girl Power, Raw Power ning Bug Challenge.

2.       Ka täitsa esimene toode, millega kunagi aastaid tagasi katsetamist alustasime ehk kilgileivad jõudsid oma täiuslikku vormi ning on saadaval kahes maitses – Tšillid kilgileivad ning Kasulikud kilgileivad – kusjuures just kilgileivad on seni meie kõige popim toode. Tegelikult lausa nii popp, et me peame piinlikkusega tunnistama, et vahel oleme mõne tellimuse täitmisega lausa hilinenud ning töötame selle nimel et olla alati valmis ka suuremaid tellimusi täitma. Eks nüüd julgeme juba ka suuremaid koguseid korraga toota, sest toode on end juba igati tõestanud.

3.       Suvel jõudis lettidele esimene meie brändi toode, mis ei ole putukatega rikastatud vaid hoopis imeilusalt erkpunane ja tervisest pakatav peedijahu, mis sobib ideaalselt nii smuutisse ja jogurtile kui ka kookide sisse ning pastataigna punaseks värvimiseks.

4.       Viimane lisandus jõudis meie tootevalikusse puhtalt tänu inimeste tagasisidele. Kahtlustasime alguses ise, et terve putuka nägemine võib inimesed ehk ära hirmutada. Ja eks osaliselt oli meil ka õigus, sest kui tervislikud ja hästi omastatavast valgust putukad jahuks jahvatada ning toodete sisse ära peita, siis toode muutub tervislikumaks ilma „putuka maitset" lisamata. Meie küsitlusest selgus aga, et terveid röstitud putukaid igatsetakse lettidel näha ja seega me võtsime ka selle projekti ette ning kohe nii suurelt, et alates novembrist on saadaval ka lausa kolme maitsega kilgisnäkidSärtsakas Laim, Sinepine Peekon ning Hapukoore Sibula. Soovitus kõigile – kuulake oma kliente! Kilgisnäkid moodustasid juba novembris meie e-poe käibest tervelt kolmandiku! Märkimisväärne fakt on see, et lisaks orgaanilistele sotsiaalmeediapostitustele ja omaenda klientidele saadetud kirjadele oleme lisaks panustanud otseselt kilgisnäkkide reklaami vaid 30€.

 

Ainult e-poest ei piisa – uued müügikohad

Kõik, kes on proovinud kunagi midagi suurte jaekettide lettidele müügile saada, teavad kui aeganõudev ja kohati raske see on. Meie teame nüüd ka. Kohe väga hästi teame 😊. Aga me ei ole alla andnud ning praeguseks leiab meie tooted suurematest poodidest nii Selveri, Prisma, Maxima kui ka Rimi lettidelt. Kaubamaja ja Stockmann on ka loomulikult suured poed ning ka nende lettidel oleme täiesti olemas. Lisaks väikesed armsad poed nagu Hansagurmee ning Taluturg. Õppimise koht nii endale kui ka teistele – suurtes kettides silma paistmiseks lihtsalt toote riiulil olemisest tegelikult ei piisa vaid kindlasti tasub ka kaupluse kampaaniatest osa võtta ning kõikvõimalikke muid nende poolt korraldatud aktsioone kaasa teha. Väiksemate poodidega on selles suhtes natuke lihtsam, et need on ka pinnalt väiksemad ning seal piisab silma paistmiseks vahel isegi sellest, kui mõned tooted klientidele proovimiseks letile välja sättida. Kõikvõimalike maitsta andmiste ning suuremate degustatsioonidega ei ole muidugi seoses Covid-19 levikuga sel aastal kahjuks väga palju kogemust olnud, aga alati on hea, kui ka tulevikuks lisaplaanid olemas on!

Paista silma ning ära karda esineda

Vahet pole, kui hea toode sul olemas on – kui keegi sellest ei tea, siis tõenäoliselt seda ka ei osteta. Meie loogika on olnud võimaluse piires alati nii palju esinda kui võimalik. Töökollektiividele, telesaadetes, konverentsidel… vahet pole, mis see on, kui me näeme, et kuulamas-vaatamas on keegi, kes võiks meie toodete vastu huvi omada proovime alati võimalusel osaleda. Hoolimata sellest, et leviv viirus on suure osa sündmustest virtuaalseks muutnud on meil õnnestunud siiski päris palju ka kohapeal esinemas käia ning osaleda väiksematel laatadel üle Eesti. Toome siinkohal välja vaid mõned põnevamad, väiksemaid ülesastumisi siin-seal on veel päris palju lisaks.

Muu hulgas oleme üles astunud:

TV3 saates Duubel
Mitmed artiklid Eesti ajakirjades ning ajalehtedes
Linnamuuseumi teemapäeval „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos"
Kanal2 saates Jälg Heidi Hanso juhtimisel
Oma Maitse eksperimendis, kus toitumisnõustaja Monika Kahro meie tooteid proovis
Delfi Podcastis Toidujutud
Eesti toidu koolitusprogrammi Ekspordivägi aastakonverentsil
Saates Naudime Elu
ETV2 saates Metslased
Teadlaste Öö festivalil
Maal elamise päeval
Lõuna-Eesti toidukonverentsil
Tartu Ärinõuandla inspiratsioonipäeval
Laatadel ja turgudel üle Eesti

Kindlasti mõtlevad paljud, et appi, kui palju teid seal väikeses ettevõttes töötab, et jõuate nii palju esinemas ja laatadel käia 😊
Meid ei ole tegelikult üldse palju. Ettevõtte asutaja Margele lisaks aitab lao ning tellimustega veel Annika, turundusega Kadri ning raamatupidamisega Birgit. Lisaks muidugi meie head koostööpartnerid kelleta me kuidagi ei saaks. Mis seal salata – eks ka pereliikmed on pidanud kohati käed külge panema. Aga kuidas me siis esinema jõuame? Oleme lihtsalt aru saanud, et kui reklaami ostmisele igakuiselt väga suuri summasid panustada ei saa, siis seni peab panustama aega. Pluss on oma tööst, mis on ühtlasi hobi ja kirg, rääkimine meie jaoks lihtsalt väga tore! Sündmustelt saab lisaks otsesele müügile veel ka väga palju kasulikku tagasisidet, mille põhjal uusi tooteid edasi arendada.

Kuhu edasi?

Edasi saab alati! Kuigi selle aasta käibe kasvuprotsent oli 700 lähedal, siis ega loorberitele puhkama jääda ei saa, sest enne seda aastat oli meie käive lihtsalt imetillukene. Mis käivet saabki olla, kui oma põhitoodet müüa ei tohi! 😊 2022. plaan on nüüd samas vaimus jätkata ning käive vähemalt kahekordseks kasvatada. Ka kõiki Eesti toidupoode me ühe aastaga vallutada ei jõudnud ning jätkame seda retke ka uuel aastal. Ja loomulikult ei jää ka meie tootearendus kindlasti seisma, aga oma peas tiksuvad mõtted jätame veel esialgu enda teada!

 


Lisa kommentaar

Email again: