Kommenteeri

Miks süüa putukaid?

Putukad on üks keskkonnasõbralikumaid supertoite maailmas. Kui sulle läheb korda meie elukeskkonna jätkusuutlikkus ning soovid hoolitseda ka enda tervise eest, siis parima võimaluse selleks annab putukate lisamine oma toidulauale. Tutvustame lähemalt söödavaid putukaid - kilke.

Kilgid on äärmiselt toitainerikkad

Kilgid on suurepärane alternatiiv lihale, sest nad sisaldavad 2-3 korda rohkem valku kui liha. Kilkides on esindatud kõik üheksa asendamatut aminohapet ning võrreldes taimse valguga on need inimorganismile ka väga kergesti omastatavad.  

Lisaks on need imeputukad täis vitamiine ja mineraalained nagu B12-vitamiin, raud, magnesium, kaltsium ning sisaldavad väärtuslikke omega-3 rasvhappeid.  

Lisades oma tavapärasele söögile kilgijahu või tarbides spetsiaalseid kilgijahu sisaldavaid tooteid, saad lihtsal viisil muuta ome menüü toitainerikkamaks ja tervislikumaks.

Kilgid säästavad keskkonda

Putukate toiduks kasvatamine kasutab palju vähem ressursse, mistõttu jätab oluliselt väiksema ökoloogilse jalajälje võrreldes loomakasvatusega.

Kilgid kulutavad ja saastavad keskkonda võrreldes näiteks veisekasvatusega kordades vähem:

  • 1000 x väiksem veekulu
  • 100 x vähem maad
  • 100 x väiksem kasvuhoonegaaside emissioon 
  • 10 x vähem sööta.

Putukad on tulevikutoit

Maailma rahvastik kasvab jõudsalt. Hinnanguliselt lisandub igal aastal 70 miljonit elanikku ning prognooside kohaselt on maailma rahvaarv aastaks 2050 enam kui 9 miljardit inimest, mis nõuaks lihatootmise kahekordistamist

Selleks, et toita kõiki lisanduvaid näljaseid suid samamoodi kui praegu, ei jätku kahjuks maal enam piisavalt ressursse (sh maad ja vett). Kuna putukate toiduks kasvatamine on ressursisäästlik, siis tulevikus on suur osa loomsest valgust kindlasti pärit putukatest.

Putukad on inimesele söögiks olnud eelajaloolisest ajast saadik

Euroopastele tundub putukate söömine uudsena, kuid tegelikult pole putukate (sh kilkide) söömine midagi ennekuulmatut. Juba ürgajal söödi putukaid, millest annab näiteks tunnistust 15 000 aastat vana rohutirtsu maaling muistsete eurooplaste koopaseinal.

Praegugi on putukad hinnaguliselt 2 miljardi inimese toidulaual igapäevaselt. Söödavaid putukaliike on lausa ligi 2000. 

Ütleme saladuskatte all, et putukad on lisaks kõikidele oma muudele supervõimetele ka väga maitsvad - miks ka sina ei võiks neist osa saada?


Lisa kommentaar

Email again: